Logo BIP
Herb
Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
Gmina AlfaTV

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Sposoby dostarczenia dokumentów

  • Wizyta w urzędzie
  • Listownie, drogą pocztową
  • Faxem
  • Formularz elektroniczny

Sposoby odbioru dokumentów

  • Osobiście
  • Pocztą
  • Elektronicznie

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej,
  2. Zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ich uwierzytelnionymi odpisami, stwierdzającymi wysokość tych wydatków.

Pobierz plik w formacie .pdf


Komórka organizacyjna

Referat Podatków - II piętro, pokój nr 15, tel. (centrala): (0-12) 281-10-03, tel. wew.: 427, fax: (0-12) 281-19-91, e-mail: magistrat@niepolomice.nss.pl


Opłaty

  1. opłata skarbowa od wniosku – 5 zł,
  2. opłata skarbowa od każdego załącznika do wniosku – 0,50 zł.

Termin i sposób realizacji

Do 30 dni.


Podstawa prawna

  1. art. 13, art 13d ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.)
  2. ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).

Tryb odwoławczy

Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy. Odwołanie składa się w Urzędzie Miasta i Gminy lub nadaje listem poleconym w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.


Dodatkowe informacje, uwagi

Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
 
1)     budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
2)     zakup i zainstalowanie:
 
a.       deszczowni,
b.      urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
c.       urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych  źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku, wód).
Ulga inwestycyjna przyznawana jest decyzją wydaną na wniosek podatnika po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego nie wykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele.
 
(Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, jeżeli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub w drodze dziedziczenia).